روزهای زندگی والدین کودک مبتلا به اوتیسم با چالش ها و فشارهای زیادی همراه است. والدین باید کودک را به انجمن ها، گروه ها و کلاس های مختلفی ببرند. به نیازهای آموزشی او پاسخ دهند، از وارد شدن تنش حسی به کودک جلوگیری کنند و با مشکلات پیش بینی نشده زیادی در حضور جمع دست و پنجه نرم کنند. در پایان روز، ممکن است والدین با کودکی مواجه شوند که قادر به خوابیدن نیست و آنها را از استراحتی که بدان نیاز دارند محروم می کند. آموزش کنترل استرس در والدین دارای فرزند اوتیسمی اهمیت زیادی در سلامت روان خانواده و پیشرفت کودک دارد.

نوع استرس در والدین دارای فرزند اوتیسمی:

استرس در والدین دارای فرزند اوتیسمی می تواند سلامت روان، جسم، موقعیت اجتماعی و رفاه مالی آنها را تحت تاثیر قرار دهد.

استرس روانی:

برآورده کردن نیازهای کودک مبتلا به اوتیسم می تواند ریسک ابتلا به افسردگی، اضطراب و دیگر مشکلات روانی را در والدین بالا ببرد. والدینی که اقدامی برای یادگیری روش های افزایش انعطاف پذیری و مراقبت از سلامت روان خود انجام نمی دهند، ممکن است دچار تنش و مشکلات بیشتری شوند.

استرس جسمی:

استرس در والدین دارای فرزند اوتیسمی باعث می شود که این افراد در معرض ابتلا به بیماری های قلبی-عروقی، بیماری های سیستم ایمنی بدن و مشکلات گوارشی قرار بگیرند. سطح بالای هورمون استرس در بدن این والدین موجب ابتلا به بیماری های جسمی متعددی می شود. والدینی که دچار خستگی بیش از حد و مشکلات خواب هستند بیش از دیگران در معرض خطر ابتلا به بیماری های جسمی قرار دارند.

استرس اجتماعی:

طیف وسیعی از جامعه در مورد اختلال اوتیسم آگاهی ندارند و زمانی که با رفتارهای غیر معقول فرزند مبتلا به اوتیسم روبه رو می شوند، والدین را سرزنش می کند. این نوع استرس در والدین دارای فرزند اوتیسمی باعث می شود که آنها به لحاظ اجتماعی منزوی شوند. ممکن است به تدریج والدین از جمع دوستان و فامیل دوری کرده و حتی دچار مشکلات زوجی شوند.

استرس مالی:

تحقیقات نشان می دهد که والدین دارای فرزند مبتلا به اوتیسم دارای منابع مالی کمتری هستند و ساعات کمتری نسبت به سایر والدین کار می کنند. از سوی دیگر به دلیل مخارج بیشتر نظیر مخارج درمانی، هزینه های آموزشی و سایر هزینه‌های مورد نیاز برای این کودکان، والدین دچار فشارهای مالی بیشتری هستند. این والدین به دلیل گرفتن مرخصی های متعدد برای فرزندشان در معرض ریسک از دست دادن شغل خود قرار دارند.

 نکاتی برای کنترل استرس در والدین دارای فرزند اوتیسمی:

 با تغییرات کوچک شروع کنید:

اگر از تمام تنش‌ها و استرس‌های زندگی احساس خستگی می‌کنید، گاهی با تغییرات کوچک در زندگی خود شروع کنید. این امر می‌تواند شامل یافتن راه‌هایی برای خواب کافی در شب، ورزش کردن و برنامه ریزی برای تفریح خود شود. اگر امور فوق قابل مدیریت نیستند، می توانید بر تغییرات کوچکتر تمرکز کنید مانند تغییر روتین روزانه، نوشیدن آب بیشتر، دریافت کمک برای انجام کارهای ساده تر. این تغییرات می توانند تاثیر مثبتی در زندگی و پیشرفت فرزند شما نیز داشته باشند.

 به جای توجه به  اما و اگرها بر واقعیت تمرکز کنید:

 نگرانی های والدین دارای فرزند اوتیسمی هرگز پایان ندارد. اما به جای تمرکز بر آینده نامعلوم، به وضعیت پیشرفت فرزند خود در حال حاضر توجه کنید. به جای آنکه از خود بپرسید در آینده برای فرزندتان چه اتفاقی می افتد، به این فکر کنید که مسئولیت شما در حال حاضر برای پیشرفت فرزندتان چیست.

جایی به غیر از محل کار را برای استراحت پیدا کنید:

برای بسیاری از والدین دارای کودکان مبتلا به اوتیسم، محل کار یکی از معدود موقعیت هایی است که می تواند کمی از سختی های مراقبت از فرزند خود مرخصی بگیرند. اما بد نیست جای دیگری را برای استراحت، و توجه به سلامت جسم و روان خود و از همه مهم تر روابط اجتماعی نیز پیدا کنید.  با دوستی قرار بگذارید و قبل یا بعد از کار قهوه ای با او بنوشید. با همسرتان تقسیم کار کنید و یک روز را کاملا از دنیا مرخصی بگیرید و تنها به فکر رفتن به طبیعت، سینما، خرید و گردش باشید. گاهی ترس از سازگاری کودک با پرستار موجب می‌شود که والدین از دریافت کمک خودداری کنند، اما ارتباط یافتن فرزند شما با یک بزرگسال دیگر، هم به نفع او و هم خودتان است. حداقل یک روز در ماه، فرزندتان را به پرستار مطمئن بسپارید و ساعتی را با همسرتان در آرامش سپری کنید.

از کمک های تخصصی استفاده کنید:

ارزش دریافت کمک های تخصصی را در کنترل استرس در والدین دارای فرزند اوتیسمی نادیده نگیرید. اگر نمی توانید به طور مرتب به مشاور مراجعه کنید، باز هم می توانید خدمات دیگری دریافت کنید. برای معاینه وضعیت جسمی خود از یک پزشک وقت بگیرید از مراکز، انجمن‌ها و سازمان‌های مربوط به اختلال اوتیسم برای آموزش و کنترل فرزند خود کمک بگیرید. گروه های حمایتی نیز می‌توانند اطلاعات لازم برای کاهش استرس والدین دارای فرزند اوتیسمی را در اختیار شما قرار دهند.

برای کاهش سطح استرس خود، با پاسخ به سوالات زیر شروع کنید:

  • چه زمان هایی در روز می توانم تمرکز بیشتری داشته باشم و بر ترس ها و استرس های خود غالب شوم؟
  • کداام تغییرات می‌توانند به سلامت جسم و روان من کمک کنند؟
  • آیا حذف یک عادت نامناسب می‌تواند به بهبود وضعیت روان من کمک کند؟
  • کدام یک از نگرانی های فرضی درباره آینده فرزندم، سطح استرس من را افزایش می دهد؟
  • از چه کسانی می توانم در نگهداری از فرزندان خود کمک بگیرم؟
  • آیا مرکز یا انجمنی برای کمک به فرزندم در نزدیکی محل زندگی من وجود دارد؟

 هرچند کودکان مبتلا به اوتیسم به توجه و رسیدگی زیادی نیاز دارند، اما برای کمک به فرزندتان اول باید به نیازها و سلامت روان خود توجه کنید. چند دقیقه در روز را به توجه به افکار خود اختصاص دهید و روش های کنترل استرس را یاد بگیرید.